29 Ekim
‘DEN BERİ
Ahmet Uysal Çakaloğlu Yağhanesi, 29 Ekim 1927 yılında Aydın/Germencik/Hıdırbeyli köyünde Ahmet Uysal Çakaloğlu tarafından kurulmuştur.

Ailemizin bağları yaklaşık bir asırdan beri zeytinyağından hiç kopmamıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Bir ata mirası olarak ürünlerimizi dünya sofralarına sunmak için var gücümüz ile devam etmekteyiz.

Ürünler

Mitolojide Zeytinyağı

Zeytinyağı ile ilgili mitolojide birçok bilgi vardır, bunlara bir kulak verelim;
Eski Yunan mitolojisinde M.Ö.17. yüzyılda kurulan Atina’nın isminin bir zeytin dalı sayesinde belirlendiğine yer verilir. Buna göre Zeus yeni kurulacak olan şehre isim koymak için tanrılar meclisini toplar. Kente en değerli armağanı veren tanrı veya tanrıçanın şehre adını vereceğini ve koruyucusu olacağını söyler. Deniz tanrısı Poseidon denizden savaşlarda çok işe yarayacak bir at yaratır ve meclisin dikkatine sunar. Akıl, bilim ve sanat tanrıçası Athena’nın hediyesiyse zeytin dalıdır. Bu ağaç yüz yıllarca yaşayacak, insanlar meyvesinden beslenecektir. Ayrıca ağacın meyvesinden bir sıvı elde edilecektir. Bu sıvı yaraları iyileştirecek, geceleri aydınlatacaktır. Yarışmanın kazananı Athena olur. Zeytin ağacı Akropolis’e dikilir. Hala bütün zeytin ağaçlarının Athena’nın yarattığı bu ilk zeytin ağacından çoğaldığı söylenir

Zeytinyağının Faydaları

Karaciğeri Temizler
Sindirimi Düzenler
Metabolizmayı Hızlandırır
Kemikleri Güçlendirir
Cildi Korur
Saçları Güçlendirir
Kan Şekerini Dengeler
Kan Basıncını Düzenler
Stresi Azaltır